ویپ (vape) چیست؟

آیا خرید ویپ ( vape ) توسط افراد سیگاری کار صحیحی است؟

آیا با خرید ویپ می‌توانیم سیگار و قلیان را ترک کنیم؟ اصلاً ویپ چیست و آیا واقعاً از سیگار و قلیان، زیان کم‌تری دارد؟

در این مقاله‌ی کوتاه سعی می‌کنیم به طرزی بی‌طرفانه و با تکیه به تحقیقات جهانی و معتبر؛ به این سؤال‌ها جواب بدهیم.

ویپ چیست ( vape ) و استفاده از آن، چه تفاوت‌هایی با استفاده از سیگار و قلیان دارد؟

کلمه‌ی «ویپ» از کلمه‌ی لاتین «وِی‌پِرایزر» Vaporizer به معنای «بخار ساز» گرفته شده است. وِی‌پِرایزرها که در حقیقت اجداد ویپ‌های فعلی بودند؛ از حدود دهه‌ی ۶۰ میلادی رواج یافتند و سپس با چند تغییر به سیگارهای الکترونیکی e-cigarettes یا همان ویپ‌های امروزی تبدیل شدند.

پاسخ فنی و ساده به سؤال ویپ چیست ( vape )؟

این است که ویپ وسیله‌ای است که حرارت را به مایعی منتقل کرده و ایجاد بخار می‌کند. البته تنوع ویپ بسیار زیاد است و هر دستگاه ویپ می‌تواند خصوصیاتی داشته باشد ولی اساسِ کار همه‌ی آن‌ها موردی بود که ذکر شد.

اجزای ویپ‌های امروزی را سیستم بخار ساز- باتری- چراغ LED- طعم‌دهنده‌ها- «نیکوتین» و «پروپیلن گلیکول» که مطابق با استاندارد «سازمان غذا و داروی آمریکا» یک ماده‌ی بی‌رنگ‌وبو، حلال و افزودنی امن؛ تحت شرایط خاص است؛ تشکیل می‌دهند.

با بررسی منابع انگلیسی‌زبان؛ از مطالب مربوط به فروشندگان ویپ تا منابع مؤسسات تحقیقاتی و پزشکی مستقل در مورد ویپ؛ می‌توان به نتایج زیر رسید:

مزایای خرید ویپ چیست  چه مزایایی نسبت به سیگار و قلیان می‌تواند داشته باشد؟

علت ساخته‌شدن ویپ ( vape )، کم کردن خطرات ناشی از استعمال انواع دخانیات بوده است و هدف از ساختن ویپ؛ جایگزین کردن آن با قلیان و سیگار است لذا ساختمان ویپ ذاتاً بر این اساس ساخته شده که ضمن القای حس سیگار و یا قلیان کشیدن به فرد؛ میزان ضرر نیکوتین و سایر مواد مضر برای فردِ استفاده‌کننده را کاهش داده و اطرافیان او را نیز از ضررهای ناشی از استنشاق دود دخانیات رهایی بخشد.

در پاسخ به سؤال تأثیر ویپ چیست ?

برخی تحقیقات انجام‌شده به‌صراحت ثابت می‌کند که استفاده از ویپ در ترک دخانیات، مؤثرتر از هر وسیله‌ی دیگری بوده است. به‌عنوان‌مثال می‌توانید به مقاله‌ای در مورد تجزیه‌وتحلیل اثرات سیگار الکترونیک بر روی افراد مختلف درزمینه‌ی ترک دخانیات (سیگار و وارد مشابه) در مقاله‌ای به نام تحقیقات (در مورد تأثیر سیگار الکترونیک در انگلستان) که توسط مؤسسه‌ی «تحقیقات عالی پزشکی» انگلستان انجام شده است توجه کنید.

خرید دستگاه ویپ و استفاده از آن در قیاس با مصرف دخانیات

خرید ویپ و استفاده از آن از مصرف دخانیات؛ ضرر کم‌تری دارد و این موضوعی قطعی است اما خودِ ویپ نیز می‌تواند با انواع نیکوتینِ کم یا زیاد و طعم‌دهنده‌های گوناگون مورداستفاده قرار بگیرد و در این مورد باید دقت کنیم.

ویپ پر ضرر تر است؟

ادعای پرضررتر بودن ویپ نسبت به سیگار و قلیان کاملاً ساخته‌ی کمپانی‌های دخانیات (در سطح جهان) است که از اُفت فروش در بازار دخانیات نگران هستند زیرا تهیه دستگاه ویپ در سطح جهان بسیار بالاست. ویپ‌های استاندارد، بدون شک برای فرد مصرف‌کننده ضرر کم‌تری نسبت به دخانیات دارند و برای افراد مجاور نیز کم ضررتر هستند.

برخی از ویپ‌ها به نام «کلاد شئیسرز» cloud chasers (تراشه‌های ابری) قابلیت ایجاد لایه‌های دود نیز دارند. لذا در پاسخ به سؤال ویپ چیست، باید از خصوصیات انواع ویپ‌ها اطلاع داشت.

استفاده‌ی معکوس، توسط برخی افراد که سیگاری نیستند ولی ابتدا از خرید ویپ شروع کرده و سپس به سیگار و قلیان روی می‌آورند، اشتباهی است که خود آن‌ها مرتکب می‌شوند! برای این اشخاص پاسخ سؤال ویپ چیست؟ پاسخی منفی خواهد بود.

و بلاخره نتیجه‌ی بحث ویپ چیست ؟

این است که خرید ویپ و استفاده از آن برای فرد استفاده‌کننده و اطرافیان او بسیار کم ضررتر از دخانیات بوده و یکی از بهترین وسیله‌های جایگزین برای سیگار و قلیان است اما باید از استاندار بودن ویپ و مواد موجود در آن ازجمله میزان نیکوتین یا نوعِ ایجوسِ (E_juice طعم‌دهنده‌یِ) آن مطمئن باشیم.

کلیدواژه : ترک سیگارویپ
مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *